پایگاه اطلاع رسانی مرکز فوریت های پزشکی شهرستان رزن ***لطفا در مواقع اورژانسی با 115 تماس بگیرید***خدمات اورژانس 115 رایگان است.
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با خدمات اورژانس رزن چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 601
 بازدید امروز : 38
 کل بازدید : 92379
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.3320
اورژانس در ایران

اورژانس در ایران

در حادثه دردناك فرو ريختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد ( بدليل ارتعاشات ناشي از سر و صداي موتور جت‌هاي غول پيكر ) در ساعت 2 و 50 دقيقه بعدازظهر روز چهاردهم آذرماه سال 1352 بود كه طي آن 16 نفر كشته و 11 تن مجروح شدند. اين حادثه به دليل انعكاس وسيع در رسانه‌هاي داخلي و خارجي آن سال، در رديف يكي از تلخ‌ترين وقايع كشورمان به ثبت رسيد.

 این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده ای برای کمک و انتقال به مجروحین در اینگونه حوادث ناگهانی وجود نداشت، بعد از این حادثه سیستم فوریتهای پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ کشور با همکاری کشور آمریکا تأسیس شد و ایران بعنوان چهارمین کشور دارنده خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در جهان شناخته شد که این خود افتخاری بزرگ است.کشور آمریکا در دومین تجربه خود در تشکیل یک سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بسیاری از کمبودها و نقصهای تجربه اول را که برای خودش بود در ایران لحاظ نکرد و به جرأت میتوان گفت اورژانس پیش بیمارستانی ایران در سال ۱۳۵۴ کاملتر و بهتر از اورژانس پیش بیمارستانی کشور آمریکا راه اندازی شد.

مراحل شکل گیری اورژانس در ایران

با دستور مسئولان وقت 4 پزشک متخصص از کشور ایران برای گذراندن دوره ویژه طب اورژانس به ایالت تگزاس آمریکا سفر کردند و پس از طی این دوره آموزشی ، 2 مربی آموزش دوره تکنسین فوریتهای پزشکی بنام جیم پاترسون و ماکس را با خود به کشور ایران آوردند که بعدا همکاری ماکس ادامه پیدا نکرد و به کشور آمریکا بازگشت.

این گروه ابتدا فراخوانی را در سطح روزنامه ها برای استخدام در اورژانس اعلام کردند و پس از انتخاب افراد دارای شرایط لازم از آنها بصورت شفاهی و عملی آزمونهایی توسط جیم پاترسون گرفته شد. افراد برتر در اولین دوره تکنسین های فوریتهای پزشکی به مدت 6 ماه شرکت کردند و پس از آن در اورژانس تهران مشغول بکار شدند. 

 

ساعت
اوقات شرعی
تقویم